odcerveni-ockovani - Veterina Bílina

Veterinární ordinace
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

 
 
 Odčervení a očkování


Kdy očkovat  PES:


(věk, kdy by mělo být štěně očkováno)

Podle nejnovějších doporučení očkování štěňat začínáme poprvé až ve věku 8-9 týdnů. Druhé očkování by mělo následovat za 3-4 týdny a třetí pak ve stáří 14-16 týdnů.Neexistuje univerzální primovakcinační schéma, které by ochránilo štěňata za všech okolností. Štěňata, které fena normálně kojila, jsou v prvních týdnech života chráněna mateřskými protilátkami. Protilátky získané od matky postupně mizí a u štěňat ve stáří 8-12 týdnů klesnou obvykle na úroveň, která umožňuje vakcinaci.

Vakcinační schéma pro štěňata

1. Vakcinace   8-9.týden        Nobivac DHPPi                   Versican DHPPi
2. Vakcinace  11-13. týden    Nobivac DHPPi + L4          Versican DHPPi + L
3. Vakcinace  14-16. týden   Nobivac DHPPi + L4R        Versican DHPPi + LR

Štěňata poprvé očkujeme ve věku 8-9 týdnů.

  • Kojená štěňata jsou chráněná mateřskými protilátkami.

  • Nejdřív se očkuje proti psince a parvoviru

  • Vzteklina se očkuje jako poslední.


dále každý rok - vzteklina dle použité vakcíny až jednou za 3 roky


Březí fenu po cca 20 dni gravidity nelze vakcinovat (vyjma spec. vakcín např. herpes).


Kdy očkovat  KOČKA :


OČKOVÁNÍ KOČEK A KOŤAT

Očkování patří mezi základní péči o domácí mazlíčky. Vakcinace se týká psů, koček, králíků a fretek. Vakcíny dělíme na základní, povinné a doporučitelné. Vzteklinu musí mít naočkovanou každý pes nad 3 měsíce stáří. U koček a fretek není vakcinace proti vzteklině povinná, ale pokud s nimi chcete vycestovat za hranice Česka, tak se jí nevyhnete. Zvíře by mělo být před očkováním zbaveno vnitřních i vnějších parazitů a mělo by být v dobré zdravotní kondici.


OČKOVÁNÍ KOŤAT

Očkování koček začínáme již v kotěcím věku. Pro zdraví všech koťat jsou důležité 3 základní vakcíny: Panleukopénie, Kalicivirus a Herpesvirus. Vzteklinu očkujeme pouze u venkovních koček nebo u koček, které cestují mimo Česko. U venkovních koček má význam očkovat i chlamydiózu, na zvážení je vakcína proti FeLV. Všechny kočky by měly absolvovat první boosterovou vakcinaci během 12 měsíců po ukončení vakcinačního cyklu u koťat. Po této první boosterové vakcinaci se následná očkování za normálních okolností provádějí v intervalu tří let.


VAKCINAČNÍ SCHÉMA PRO KOŤATA:

1. Vakcinace   8-9.
týden      Felocel CVR ( Nobivac Tricat)        Purevax RCP
2. Vakcinace  11-13. týden  
Felocel CVR ( Nobivac Tricat)         Purevax RCPCH
3. Vakcinace  14-16. týden  (Purevax Rabies)
                              Purevax RCPCH + Rabies


   

Speciální vakcíny, které nejsou součástí základního schématu, máme vždy k dispozici a kdykoliv se můžete blíže informovat.Jsou to např. vakcína proti lymské borelióze, psincovému kašli, FeLV, plísním, Giardiím, herpesvirům atd.


Kdy odčervit.
ŠTĚNĚ:

    Ideálně bychom měli s odčervením začít již ve 14 dnech života.Vhodné je odčervení provést do věku 2 měsíců stáří minimálně 3x a poté do věku 6ti měsíců ještě minimálně 1x - 3x.Jaké existují formy přípravků? Základní a nejlevnější způsob odčervení je pomocí tablet. U štěňátek a malých pejskůje možné podat přípravek ve formě odčervovací pasty a speciálně pro kočky by vyvinut přípravek s aplikací formou spot-on (kapka mezi lopatky).


 
DOSPĚLÝ PES:

Dospělého pejska je vhodné preventivně odčervit 2x za rok. A v případě parazitární infestace ihned s reaplikací po 14ti dnech.


 BŘEZÍ FENA :

U feny je doporučeno provést odčervení 2-3 dny před krytím.Dále je velice důležitá aplikace 10-15dní před porodem s další aplikací spolu se štěnaty 14dní po porodu.


   KOČKA :

U koček je schéma odčervení obdobné.
Pokud ovšem vaše kočička není vyloženě domácí a zdržuje se venku, je vhodné jí odčervovat alespoň 4x ročně.
  Jaký přípravek použít? Důležité je vždy použít kvalitní vícesložkový preparát, který působí na celé spektrum cizopasníků.
Většinou jsou takovéto přípravky označeny slovem "plus". Pokud kupujete preparát v lékarně, nenechte se zlákat nízkou
cenou některých jednosložkových preparátů a vždy se zeptejte, zda-li jde o preparát, který pokryje celé spektrum pearazitů.

 
 
počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky